ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Վիեննայում ընթացող Խորհրդարանների նախագահների 5-րդ համաշխարհային համաժողովի շրջանակում սեպտեմբերի 8-ին հանդիպեց Սերբիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Իվիցա Դաչիչի հետ:
ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարի խոսքով` Հայաստանը մեծ կարեւորություն է տալիս Սերբիայի հետ միջխորհրդարանական համագործակցությանը: Նա վստահեցրեց, որ 8-րդ գումարման ԱԺ Հայաստան-Սերբիա բարեկամական խմբի վերաձեւավորումից հետո համագործակցությունն ու ակտիվ շփումները կշարունակվեն` նպաստելով երկկողմ հարաբերությունների դինամիկ զարգացմանը: Միջպետական եւ միջխորհրդարանական փոխգործակցության ակտիվացման գործում կարեւորվեցին փոխայցերը: Ալեն Սիմոնյանը նշեց, որ ողջունում է Հայաստանում Սերբիայի դեսպանություն բացելու որոշումը, ինչը նոր խթան կլինի հայ-սերբական հարաբերությունների զարգացման եւ հետագա համագործակցության համար: Մտքեր փոխանակվեցին միջազգային կառույցների շրջանակներում համագործակցության վերաբերյալ:
Կողմերը մանրամասն անդրադարձան հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակին: ՀՀ ԱԺ նախագահը ներկայացրեց Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների ազատ արձակման աշխատանքների վերաբերյալ տեղեկություններ:
Սերբիայի ԱԺ նախագահ Իվիցա Դաչիչը վերահաստատեց իր երկրի պատրաստակամությունը` բոլոր ասպարեզներում խորացնելու եղբայրական Հայաստանի հետ համագործակցությունը, այդ թվում` խորհրդարանների միջեւ գործընկերային կապերը ամրապնդելու միջոցով: Նա շեշտեց, որ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը վերահաստատեց Հայաստանի Հանրապետություն պաշտոնական այց կատարելու` Սերբիայի խորհրդարանի նախագահ Իվիցա Դաչիչին ուղղված հրավերը:

8 сентября Председатель НС А.Симонян встретился со спикером НС Республики Сербия Ивицей Дачичем в рамках V Всемирной конференции глав парламентов в Вене.
Армения, по словам главы законодательного органа РА, придает большое значение межпарламентскому сотрудничеству с Сербией. Он заверил, что после создания в НС восьмого созыва группы дружбы Армения-Сербия сотрудничество и активные контакты будут продолжены, способствуя динамичному развитию двусторонних отношений. Подчеркнута важность взаимных визитов в активизации межгосударственного и межпарламентского сотрудничества. А.Симонян приветствовал решение об открытии в Армении посольства Сербии, что станет новым импульсом для развития и дальнейшего упрочения армяно-сербских отношений. Собеседники обменялись мнениями о сотрудничестве в рамках международных структур.
Стороны подробно остановились на создавшейся на армяно-азербайджанской границе ситуации. Председатель НС представил информацию о работе по освобождению армянских военнопленных, удерживаемых в Азербайджане.
Спикер НС Сербии И.Дачич подтвердил готовность своей страны к углублению сотрудничества с братской Арменией во всех сферах, в том числе путем укрепления партнерских связей между парламентами. Он подчеркнул, что альтернативы мирному урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта нет.
А.Симонян в завершение встречи подтвердил приглашение спикеру парламента Сербии И.Дачичу посетить РА с официальным визитом.